Volvo Car Corporation робить наступний крок в області активної безпеки. Цього разу шведські інженери працюють над системою, яка попереджає водія та автоматично уповільнює автомобіль перед тваринами на дорозі. На ринку новинка має з’явитися вже через кілька років.
Розробка окремої системи безпеки, що знижує ризик зіткнення з дикими тваринами, є частиною бачення Volvo Cars власних досягнень до 2020 року – жодних серйозних травм у нових Volvo. Нова система базується на технологіях унікальної Системи виявлення пішоходів з повною автоматичною зупинкою автомобіля, представленої у 2010 році.
Камера та інфрачервоне випромінювання
“Нова система складається з двох компонентів – радарного датчика та інфрачервоної камери, які можуть відстежувати дорожню ситуацію”, – коментує Андреас Ейдхол (Andreas Eidehall), технічний експерт в області засобів активної безпеки Volvo Car Corporation.
Дуже важливо, щоб система могла працювати в умовах темряви, адже більшість зіткнень з дикими тваринами відбувається на світанку та в сутінках, а також темними зимовими вечорами. Камера відстежує дорогу перед автомобілем та попереджає водія звуковим сигналом про появу тварини у радіусі виявлення. Якщо водій не реагує, електроніка застосовує гальма автоматично.
“Нашою головною метою є ефективна робота системи за нормальної швидкості руху по сільських дорогах. Якщо ж повністю уникнути зіткнення неможливо, система достатньо уповільнює автомобіль, аби зменшити силу удару і тим самим знизити тяжкість травмування”, – продовжує Андреас Ейдхол.
Обробка даних
Одним із найскладніших завдань, що стоять перед інженерами, є навчити систему розпізнавати різних тварин. Команда розробників Volvo Car Corporation провела цілий вечір у парку “сафарі” за зйомками цифрового відео про тварин та різні манери їхньої поведінки. Тоді у центрі уваги були американський лось, благородний олень та лань. Завдяки дуже повільному руху вздовж стежки, на якій було розкладено корм для приваблення тварин, спеціалісти змогли записати багато даних, що у подальшому будуть використані для оцінки та розробки сенсорної системи.
На першому етапі система реагуватиме на крупних тварин на кшталт лосів та оленів, які несуть найбільшу загрозу тяжкого травмування водія та пасажирів у випадку зіткнення.
Небезпечні наслідки зіткнення з дикими тваринами
Більшість водіїв насправді стурбовані ризиком зіткнення з дикими тваринами. І для цього є досить вагомі підстави. У самій лише Швеції щороку відбуваються понад 40 000 дорожньо-транспортних пригод за участю диких тварин. До речі, найбільш небезпечним є зіткнення з лосем.
“Зіткнення з лосем несе відносно високий ризик травмування пасажирів, адже ця тварина зазвичай падає або перекочується через капот та переднє скло”, – пояснює Андреас Ейдхол.
Стосовно різноманітних функцій нової системи Андреас не міг бути конкретнішим. І це зрозуміло. Робота над проектом триває трохи більше року і попереду залишається досить багато роботи. Сьогодні інженери активно працюють над оцінкою поточних технологій, над розробкою програмного забезпечення, і доки система “вчиться” розпізнавати різних тварин, вони мають розробити управлінські алгоритми, які визначатимуть як і коли має втручатися нова система.
“Дивлячись на статистику дорожньо-транспортних пригод, ми впевнені, що цей важливий напрямок роботи є пріоритетним. Більш того, ми знаємо про значну зацікавленість ринку в подібних системах. Під час демонстрації нашої Системи виявлення пішоходів з повною автоматичною зупинкою автомобіля нас досить часто питали про запобігання зіткненням з тваринами. Отже, лише кілька років і ми покажемо готовий продукт”, – підсумовує Андреас Ейдхол.
Статистика дорожньо-транспортних пригод за участю диких тварин
Кількість дорожньо-транспортних пригод за участю диких тварин у Швеції у 2010 році: понад 47 000.
Джерело: Шведська консультаційна рада з питань дорожньо-транспортних пригод за участю диких тварин.
Кількість дорожньо-транспортних пригод за участю лосів: майже 7000. Джерело: Шведська консультаційна рада з питань дорожньо-транспортних пригод за участю диких тварин.
Статистика Volvo на основі власної бази даних про ДТП свідчить про високий ризик травмування внаслідок зіткнення з лосями.
Американський Інститут Страхування та Безпеки дорожнього руху опублікував статистичні дані за 1993-2007 роки, згідно з якими у дорожньо-транспортних пригодах за участю тварин за цей період загинуло 2499 осіб. У звіті також зазначається, що у листопаді кількість таких ДТП збільшується майже на 30%. За даними найбільшої американської страхової компанії State Farm, у 2003-2008 роках обсяг виплат по рекламаціях за подібні ДТП за участю диких тварин збільшився на 14,9%.
Описи та факти в цьому прес-релізі стосуються міжнародного модельного ряду Volvo Cars. Описані функції та обладнання можуть бути опціональними. Специфікації автомобілів можуть відрізнятись у різних країнах та можуть зазнавати змін без попереднього повідомлення.